Ebola Virüsünün Bir Türü için Yüksek Koruma Sağlayan Aşı Geliştirildi

20.02.2018

Ebola virüsü ilk defa 1976’da Ebola nehri yanındaki o zamanki ismiyle Zaire, şu anki ismiyle Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde izole edilmiştir. İlerleyen dönemlerde de zaman zaman Afrika’da salgınlar görülmüştür. Batı Afrika’da Mart 2014’de başlayan Ebola virüsü (EV) salgınında 4 Ağustos 2014 itibariyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 932’si ölümle sonuçlanan 1711 olgu (ölüm oranı %55-60) tanımlanmıştır. Bu salgın Batı Afrika’da bugüne kadar saptanan en büyük salgındır. Bu salgın Gine, Liberya ve Sierra Leone’yi etkilemektedir anca Nijerya’da da EVH’li olgu tanımlanmıştır.

Ebola virüsü; Filovirus ailesi içinde ki  Ebolavirus cinsi içinde bulunan bir RNA virusudur. Ebolavirus cinsi içinde de beş tür vardır:

Zaire Ebolavirus (ZEV)

Sudan Ebolavirus (SEV)

Tai Forest (Ivory Coast) Ebolavirus (TFEV)

Bundibugyo Ebolavirus (BEV)

Reston Ebolavirus (REV)

Bu beş türden bugüne kadar ilk dördü; Afrika’da insanlarda büyük salgınlara yol açmışlardır. REV’in Filipinler ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde insanları enfekte ettiği saptanmış ancak bugüne kadar REV kaynaklı bir hastalık ya da ölüm rapor edilmemiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün öncülüğünde yürütülen bir araştırma sonucunda, ebolanın bir türü olan Zaire virüsü için yüksek koruma sağlayan bir aşı geliştirildi.

Yaklaşık 12.000 kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre geliştirilen aşı sayesinde, hastalığın yeniden ortaya çıkması ihtimaline karşılık 300.000 kadar aşının şimdiden stoklandığını bildiriliyor.