AIFD Genel Sekreterliği’ne Dr. Ümit Dereli atandı

25.12.2015

Uzun yıllardır sağlık, ilaç ve medikal teknoloji alanlarındaki çalışmaları ile tanınan Dr. Ümit Dereli, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Genel Sekreterlik görevine atandı. 

Türkiye’de faaliyet gösteren araştırmacı ilaç firmaları tarafından 2003 yılında, Türk insanının yeni ve orijinal ilaçlara erişimini sağlamaya ve ülkemizde sağlık sorunlarına etkin çözümler bulunmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) bünyesinde Genel Sekreterlik görevine Dr. Ümit Dereli atandı. 1 Eylül 2014 tarihinde Genel Sekreter Yardımcısı olarak AIFD’ye katılan Dr. Ümit Dereli, 1 Nisan 2015 tarihinden bu yana dernek Genel Sekreterlik pozisyonunun boşalması nedeniyle Genel Sekreter Vekili olarak görev yapıyordu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1985 yılında mezun olduktan sonra Genel Cerrahi alanında uzmanlaşan Dr. Ümit Dereli, uzun yıllar ilaç ve tıbbi cihaz sektörlerinde üst düzey yöneticilik yaptı. İlaç endüstrisinde kariyerine 1994 yılında Eczacıbaşı&Baxter şirketinde ürün müdürü olarak başlayan Dr. Dereli,  1996-1999 yılları arasında Satış ve Pazarlama Direktörü olarak şirketin Rusya operasyonlarını yönetti. 1999 yılında Türkiye’ye dönen Dr. Dereli, önce Johnson & Johnson’da Franchise Direktörü, daha sonra şirketin tıbbi cihaz iş kolunun Stratejik İlişkiler Direktörlüğü görevlerini yürüttü. Johnson & Johnson’daki yöneticilik kariyeri boyunca sivil toplum kuruluşları, hasta dernekleri ve endüstri dernekleri ile ilişkilere büyük önem veren Dr. Dereli, Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği’nin (ARTED) kuruluşunda aktif rol aldı.

Dr. Dereli AIFD’ye katılmadan önce Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) bünyesinde Genel Sekreterlik görevini yürütüyordu.