AIFD’den “Dünya Sağlık Haftası”nda yenilikçi ilaç vurgusu

07.04.2016

Birleşmiş Milletler’e üye ülkeler tarafından her yıl 7 – 13 Nisan tarihleri arasında kutlanan Dünya Sağlık Haftası kapsamında Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) bir mesaj yayınladı. Mesajda, insan sağlığı için ilaç sektörünün sürekli çalışmalar yürüttüğünü belirten AIFD, özellikle Ar-Ge çalışmalarına dikkat çekerken, yenilikçi ilaçlar sayesinde bugün Türkiye’de yaşam süresinin ortalama 3 yıl arttığını belirtti. Yenilikçi ilaçların yaşamı tehdit edici hastalıkların tedavisini kökten değiştirdiği ifade edilen mesajda, yeni ilaçların, tıbbi cihazların ve sağlık teknolojisindeki tüm gelişmelerin dünyanın sağlık durumunda iyileşmeye büyük katkısı olduğu ifade edildi. 

İnsanların sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için Birleşmiş Milletler (BM) tarafından her yıl 7-13 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Dünya Sağlık Haftası” kapsamında Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) bir mesaj yayınladı ve insanlığın daha sağlıklı bir yaşama ulaşması, yaşam kalitesinin artırılması ve yaşam süresinin uzatılması hedefine yönelik olarak tüm üyeleri ile birlikte sürekli çalıştıklarını ifade etti.

AIFD, “Dünya Sağlık Günü” nedeniyle yayınladığı mesajında “inovasyonun”, bilimdeki ilerlemenin insan sağlığına yararlı yeniliklere dönüştürüldüğü bir süreç olduğuna dikkat çekerken, yenilikçi ilaç sektörünün artan sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyele ve altyapıya sahip olduğunu ve tüm dünyada hastalar için etkin tedaviler geliştirmenin yanı sıra, ülkelerin ekonomileri için de değer yarattığını belirtti.

AIFD açıklamasına şöyle devam etti:

“Dünya Sağlık Haftası” kapsamında tüm insanlığın ortak isteği olan sağlıklı yaşam adına AIFD ve üye şirketler olarak tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Tüm dünyada yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında yenilikçi ilaçları insanlığın hizmetine sunmaktan heyecan ve gurur duyuyoruz. Yenilikçi ilaç firmaları, yaşam kalitesini yükseltecek yeni ilaç ve tedaviler geliştirmek amacıyla her yıl dünya çapında 140 milyar dolardan fazla Ar-Ge yatırımı yapıyor ve hastalıkların tedavisinde kullanılan yeni ilaçların geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor. Uzun araştırmalar sonucu hastaların kullanımına sunulan yeni ilaçlar, her yıl milyonlarca insan için umut oluyor, hayat kurtarıyor, daha uzun bir ömrü, daha kaliteli ve daha aktif sürdürmeye katkı sağlıyor.

Dünyada ortalama yaşam süresinin uzaması ve yaşlı nüfus oranının giderek artması ve bunlara ikincil sosyo-ekonomik değişimler sonucunda, sağlık hizmetleri 21. yüzyılda başta devletler olmak üzere, tüm insanlığın en önde gelen konuları arasında yer alıyor. Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla ilerleyen yaşlara özgü sağlık sorunları ve kronik hastalıklara maruz kalma olasılığı, tüm dünya ülkeleri gibi ülkemizin de bir gerçekliği. Yenilikçi ilaçlar hastaların daha uzun, daha kaliteli ve daha aktif yaşamalarını sağlıyor, çözümsüz olduğu düşünülen hastalıklar için çözüm sunuyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’de ortalama yaşam süresinin yenilikçi ilaçlar sayesinde 3 yıl arttığını ortaya koyuyor. Bu bağlamda, Türkiye’deki hastaların ihtiyaç duydukları ilaçlara gelişmiş dünya ülkeleriyle aynı anda ve aynı kalitede erişiminin sağlanması çok önemli.

AIFD olarak, ülkemizde de bu konudaki farkındalık ve duyarlılığın artması için üzerimize düşen görevi yapmaya devam ediyor ve “Dünya Sağlık Haftası” kapsamında tüm insanlığa sağlıklı ve uzun bir hayat diliyoruz.”