BIO Startup katılımcıları İstanbul Portföy’de yatırımcılarla buluştu

26.07.2019

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) tarafından desteklenen, yürütücülüğünü ReDis Innovation’ın üstlendiği BIO Startup Program’a katılan girişimciler bu kez, başarılarını üst seviyeye taşımak için 25 Temmuz Perşembe Günü İstanbul Portföy’de, Buba Ventures ve Pharmatech Türkiye yatırımcıları ile buluştu.

AIFD ve ReDis Innovation işbirliğinde gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk ve tek biyoteknoloji temalı hızlandırıcı programı BIO Startup Program finalistleri, programın en önemli ayağı olan ve Philadelphia’da gerçekleşen BIO Convention’a katılmalarının ardından ülkeye birçok öğrenimle ve tecrübeyle geri döndüler. 25 Temmuz günü İstanbul Portföy ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte ise 5 biyogirişimci, bu edinimler ışığında projelerini yatırımcılarla paylaştılar. Başarılarını daha üst seviyeye taşıyabilecekleri fırsatlar için 5 dakikalık sunumlarını gerçekleştiren girişimciler ardından 10 dakika süren soru cevap bölümüyle Buba Ventures ve Pharmatech Tr yatırımcılarının sorularını yanıtladı. Etkinlikte buluşları ile çok sayıda ilaç geliştirme programının temelini oluşturan Harvard Üniversitesi Genetik ve Karmaşık Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in yanı sıra Eczacıbaşı Holding İnovasyon ve Girişimcilik Koordinatörlüğü, İzmir Biotıp ve Genom Merkezi (IBG), Mene Research, Nobel İlaç ve TR Pharm şirketlerinden önemli profesyoneller de biyogirişimcilerle bir araya gelerek sunumlarını dinledi.

BIO Startup Program öğrenen ve gelişen bir mekanizma
AIFD Yatırım Politikaları ve Kurumsal İletişim Direktörü Cengiz Aydın etkinlik esnasında söz alarak şu yorumları yaptı: “BIO Startup Program her sene daha da gelişen ve öğrenen bir mekanizma. Bu sene de BIO Convention’dan yeni deneyimlerle ve iyileştirme fikirleriyle döndük. Kazandığımız içgörülerle ve edindiğimiz tecrübelerle BIO Startup Program’ın sürekliliğini sağlamak ve daha da verimli hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

Öğrenimlerimiz ve tecrübelerimiz program şekillendiriyor
ReDis Innovation’ın kurucusu Selin Arslanhan, startupların girişimlerini daha üst seviyeye taşıyabilecekleri fırsatlar yakalamak için bir araya geldiği etkinlikle ilgili şunları söyledi: “BIO Startup Program, hiç sonlanmayan, her sene daha da gelişmiş başvurularla büyüyen bir oluşum. Edindiğimiz tecrübelerle programı her sene daha da geliştiriyoruz. Program mezunlarımızla bağımızı koparmıyoruz ve startupları her fırsatta bir araya getirmeye, birbirleriyle etkileşim kurmalarına ve birbirlerinden öğrenmelerine destek olmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra yatırımcıların ve küresel aktörlerin bulunduğu ağlara dahil olmalarını sağlayarak girişimlerini daha da büyütmelerine yardımcı oluyoruz.”

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, BIO Startup mezunlarıyla birlikte
İstanbul Portföy’de gerçekleşen etkinliğe, buluşları ile çok sayıda ilaç geliştirme programının temelini oluşturan Harvard Üniversitesi Genetik ve Karmaşık Hastalıklar Bölümü Başkanı olan dünyaca ünlü Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil de katılım sağladı. Biyogirişimcilerin sunumlarını yapmalarının ardından görüş bildiren Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Program’ın başarıları ve bilim dünyasıyla ilgili şu sözleri söyledi: “Bu etkinlik, hem iş dünyasının hem genç girişimcilerin hem de fon kaynaklarının buluşabileceği bir kuluçka ortamı yaratıyor. Bu buluşma ortamı ülkenin en büyük önceliklerinden biri. Bu sebeple bu ortamın yaratılması çok sevindirici ve heyecan verici bir gelişme. Sadece yapacaklarını anlatmayan, elde ettikleri sonuçları da paylaşan genç insanlar, parlak fikirlerini hayata geçirmek için görüyorum ki pek çok adım atmışlar. Bundan daha da güzeli, bu fikirlere karşılık verecek ve onlarla yakından ilgilenen birçok iş insanı, yatırımcı ve girişimci var.”

Etkinliğe katılan startuplar ve çalıştıkları alanlar ise şöyle:
Tarabios: Kan Pıhtılaşma süresi ölçüm platformu geliştiriyor.
Inosens: Engellileri toplum hayatına kazandırma amacıyla sanal gerçeklik temelli video oyunlarını kişiselleştirişmiş özelliklerle fizyoerapi ve rehabilitasyon için kullanıyor.
Genz Biotechnology: Yeni nesil teknolojileriyle kansere sebep olan genetik kaosu çözerek kişiye özel risk profili çıkarıyor.
Geen Biotechnology: Kanser hücrelerinin yok edilmesi için akıllı onkolitik virüsler geliştiriyor.
Yesil Science: Augmentify® ürünü ile ilaç tanıtımlarında AR teknolojisini kullanarak broşürlerine dijital bir soluk getiren ve ilaç sektöründe pazarlamayı dönüştürüyor.